کیبورد

در یک کلام کیبورد کامل ترین و بروز ترین ساز دنیاست.

 

شما با کیبورد میتوانید کاری که یک ارکستر بزرگ موسیقی انجام می دهد را به تنهایی انجام دهید.

 

کیبورد (یا همان سازی که اکثر جامعه آن را به نام ارگ میشناسند) تنها یک ساز نیست مجموعه ای از همه ی ساز هاست . به این صورت که صدای تمام ساز ها را نمونه گیری کردند و روی کلید های آن که کلاویه نام دارند چیدند. حتی بسیاری از صدا های آن صداهای کامپیوتری و سینتی سایزر هستند که در واقع این صدا ها به عنوان ساز وجود خارجی ندارند و آنها را با سینتی سایزر و کامپیوتر طراحی کردند .یک کیبورد لا اقل بیش از 500 صدای ساز های مختلف در خود دارد. شما میتوانید مثلا با انتخاب ساز پیانو با صدای پیانو بنوازید یا با انتخاب ساز ترومپت با صدای ترومپت آهنگ بنوازید.

کیبورد یک ساز نیست بلکه به تنهایی یک ارکستر موسیقی است. در کیبورد ها قسمتی به نام style یا Rhythm وجود دارد. style به معنی سبک است. میدانیم در موسیقی سبک های متفاوتی وجود دارد. مثل سبک پاپ ،رپ  ،دنس ، هیپ هاپ و … و در کیبورد ها برای هر کدام از این سبک ها style های متفاوتی ساخته شده که همانند یک ارکستر  است. نوازنده کیبورد یک استایل انتخاب می کند و با دست راستش آهنگ را نواخته و با دست چپ ارکسترش که همان style است را با گرفتن چندین کلید در  سمت چپ کیبورد  رهبری میکند که به این کار دست چپ آکومپانیمان می گوییم. اگر شما کیبورد آموزش ببینید همیشه به همراه یک گروه کامل تمرین می کنید.

از نکات مثبت کیبورد می شود به این موارد اشاره کرد:

  1. در سازهایی از قبیل سنتور ویلن گیتار و دیگر سازهایی که دارای سیم هستند (سازهای زهی) سیم این سازها در اثر سرما و گرما شل و سفت شده و ساز دیگر صدای خوبی نمی دهد و باید دوباره کوک شود یعنی مقدار شلی و سفتی سیم ها باید به حد استاندارد برسد و این کار باید توسط دستگاه تیونر دقیق انجام شود .اما کیبورد دارای سیم نمیباشد کوک این ساز تغییری نمیکند چون این ساز الکترونیکی هست و همیشه صدای دقیق و خوبی دارد و این باعث می شود یک فرد مبتدی در زمینه موسیقی از ابتدا صدا های دقیق بشنود پس گوش موسیقایی او دقیق می شود در آینده درک بهتری از موسیقی پیدا میکند.
  2. بسیاری از کسانی که ساز هایی از قبیل دف تمبک سنتور ویلن و …. تمرین می کنند از این گلایه دارند که در محیط ساختمان و خانه به دلیل صدای بلند این ساز ها نمیتوانند درست تمرین کنند و آسایش بقیه افراد از صدای ساز آنها بر هم میخورد . اما خوشبختانه کیبورد ولوم دارد و میتوان آن را با صدای خیلی کم تمرین کرد و حتی از هدفون برای تمرین استفاده کرد و در هر ساعت از شبانه روز میتوان تمرین داشت
  3. در موسیقی درس های عمومی و مهمی به نام هارمونی سلفژ کنترپون صدا سازی هستند که کسانی که کار حرفه ای از قبیل آهنگ سازی انجام می دهند باید به آنها مسلط باشند و ابزار اصلی آموزش این دروس موسیقی پیانو یا کیبورد است که با میتوان گفت کیبورد با داشتن امکاناتی بیشتر از پیانو میتواند کمک کننده بهتری نسبت به پیانو باشد.
  4. در کیبورد همیشه یک ارکستر کامل با انواع ساز ها زیر دستتان هستنند. در حدی که همه دیده اند که در مراسماتی مانند عروسی کنسرت سمینار ها همیشه یک نوازنده کیبورد وجود دارد.
  5. شما حتی می توانید با کیبورد پیانو هم آموزش ببینید خیلی از افراد که توانایی تهیه پیانو برای منزل را ندارند آموزش پیانو را با یک کیبورد شروع می کنند . در اینجا لازم می دانم به چند مورد از تفاوتهای پیانو و کیبورد اشاره کنم. اول اینکه کلاویه های  کیبورد (همان کلید های سیاه و سفید) کمی نسبت به پیانو شل تر است که البته در برخی کیبورد ها کارخانه سازنده سعی کرده  کلید ها خیلی به پیانو شباهت داشته باشد . دوم اینکه تعداد کلید های پیانو 7/5 اکتاو است و کیبورد ها اغلب 5 اکتاو دارند که البته کیبورد هایی هم هستند که 7/5 اکتاو هستند.

 

اگر هنوز نمی دانید چه سازی را برای آموزش انتخاب کنید و اگر میخواهید موسیقی را خوب درک کنید و همیشه  یک ارکستر کنارتان داشته باشید فقط کیبورد را اصولی آموزش ببینید.
سهراب فرتاش

یک دیدگاه بگذارید

دونیت

ارسال هدیه

هر هدیه ، بدون توجه به اندازه آن ، یک تفاوت ارزشمند و فوری ایجاد می کند. با تشکر از شما برای حمایت از مدرسه موسیقی ریتمو!

تومان
Personal Info

Donation Total: ‫10,000تومان‬