کلاس آموزش موسیقی کودکان

سن مناسب برای شروع موسیقی چه سنی است؟

محققان دانشگاه برکلی معتقدند سن مناسب برای شروع موسیقی 2 سال تا 3/5 سال بوده و سن شروع نواختن سازهای ابتدایی از 3/5 سال تا 5 سال بوده و سن شروع نواختن سازهای جدی از 5 سال به بالا می باشد. کلاسهای گروه سنی 2 تا 3/5 سال معمولاً فقط جنبه آشنایی با موسیقی دارد و جنبه آموزشی نداد. حتی بسیاری از دانشمندان معتقدند که آشنایی کودک با موسیقی از دوران بارداری مادر نیز می تواند آغاز گردد. آموزشگاه موسیقی هنرپارسه از سن 3/5 به بالا برای دوره های آموزشی پذیرش میکند.

 اُرف چیست؟

اُرف در واقع نام ((کارل اُرف)) دانشمند و موسیقیدان آلمانی است که سیستم آموزشی بسیار کارآمدی برای آموزش موسیقی به کودکان تهیه کرد و کلاسهای موسیقی کودکان در اصطلاح ((اُرف)) نامیده می شود. امروزه در ایران به تمام کلاسهای موسیقی کودک (حتی کلاسهایی که از سیستم ارف هم تبعیت نمی کند) ارف می گویند.

 

 دوره زمانی اُرف حدود چقدر است؟

دوره های گروهی حدود 2 سال و دوره های خصوصی حدود یک سال زمان می برد. البته این دوره در آموزشگاه های موسیقی می تواند متفاوت باشد اما اغلب اینچنین است.

 دوره ارف شامل چیست؟

این دوره شامل نت خوانی، ریتم خوانی و نواختن سازهای بلز و فلوت ریکوردر می باشد. کودکان در این دوره مقدمات پیش نیاز برای نواختن ساز را فرا می گیرند. گاه در کنار این دو ساز، ساز طبلک هم برای درک ریتمیک کودکان آموزش داده می شود. در طی دوره بچه ها با سازهای مختلف آشنا می شوند و همچنین توسط کارشناس موسسه، آقای بهبهانی (کارشناس ارشد اتنوموزیکولوژی) مشاوره و استعدادیابی خواهد شد تا بتوانند ساز تخصصی خود را با اطمینان انتخاب نمایند.

 

 آیا گذراندن دوره ارف برای بچه هایی که می خواهند ساز بیاموزند الزامیست؟

برای کودکان زیر هفت سال گذراندن این دوره ها الزامیست.

چرا کودکان باید دوره ارف را بگذرانند؟

کودکان در دوره اُرف، با روشی شاد و کودکانه با مبانی موسیقی و نت خوانی و ریتمها آشنا می شوند و این باعث می شود که پس از گذراندن دوره ارف، ساز اصلی شان را بهتر و راحت تر یاد بگیرند.

 آیا درست است که یادگیری موسیقی ضریب هوشی کودکان را افزایش می دهد؟

بله طبق نظر محققان موسیقی باعث افزایش ضریب هوشی شده و همچنین خلاقیت را بالا می برد و به دلیل عملکرد همزمان دو نیمکره چپ و راست مغز، مهارتهای حرکتی را نیز تقویت می کند. امروزه موسیقی برای اختلالات حرکتی، پرخاشگری، بیش فعالی، افسردگی و … به عنوان درمان و یا مکمل درمانی بکار گرفته می شود.

برای گذراندن دوره اُرف ( موسیقی کودک ) کلاسهای گروهی مناسب تر است یا کلاسهای خصوصی؟

برای کودکان با سن کمتر از6 سال کلاسهای گروهی و برای بچه های بالاتر از 6 سال، کلاسهای خصوصی مناسب تر است. البته کلاسهای گروهی برای بچه ها همیشه جذاب تر و دلچسب تر است. اما در کلاس های خصوصی معلم روی یک هنرجو تمرکز بیشتری دارد و با توجه به استعداد و توانایی کودک پیشرفت انجام می شود.

 آیا قبل از دوره اُرف باید ساز مورد نظر را برای کودک انتخاب کنیم؟

خیر، در حین گذراندن دوره ارف و پس از آن، با سازهای مختلف آشنا شده و استعدادیابی می شوند.

 

Music is the universal language of mankind

موسیقی زبان جهانی بشر است

“هنری وادزورث لانگ‌ فلو”

یک دیدگاه بگذارید

دونیت

هر هدیه ، بدون توجه به اندازه آن ، یک تفاوت ارزشمند و فوری ایجاد می کند. با تشکر از شما برای حمایت از مدرسه موسیقی ریتمو!

تومان
Personal Info

Donation Total: ‫10,000تومان‬