هنگ درام

ساز هنگ درام از موفق ترین سازهای جدید است؛ این ساز به تازگی شناخته شده است. ویژگی خاص این ساز ، صدای منحصر به فرد آن است که باعث می شود افراد جذب آن شوند. ساز هنگ درام ، مورد علاقه معلمان یوگا و درمانگران موسیقی است و از آن در کلاس های مدیتیشن نیز استفاده می شود.

افراد مبتدی می توانند به آسانی این ساز را بنوازند و این موضوع نگرانی افراد علاقه مند به فراگیری نواختن ساز را از بین برده است. بنابراین هر چه زمان می گذرد ، افراد بیشتری به نواختن این ساز علاقه مند شده و بدین طریق روشی برای آرامش و یادگیری موسیقی پیدا می کنند.

روش خاصی برای نواختن این ساز وجود ندارد و شما برای انتخاب روش و سبک نواختن تنها با رعایت اصول اولیه نواختن ، آزاد هستید. برای نواختن ساز هنگ درام نیازی نیست که شما موسیقی دان باشید و یا به قوانین خاصی پایبند باشید، فقط از نواختن با این ساز لذت ببرید.

آن چه در این مقاله می خوانیم:

  • تاریخچه هنگ درام
  • علت گران بودن ساز هنگ درام
  • صدای ساز هنگ درام منحصر به فرد است
  • برای نگهداری هنگ درام باید به چه نکاتی توجه کرد؟
  • معرفی رایج ترین نوع هنگ درام

تاریخچه هنگ درام ( Hang Drum )

نام دیگر ساز هنگ درام، هندپن است که جزو سازهای کوبه ای- ملودیک است. این ساز شبیه سفینه های فضایی در فیلم های تخیلی و یا سپرهای جنگی دوران باستان است. هنگ درام از دو صفحه بیضی شکل فلزی تشکیل شده و به صورت قرینه به هم چسبانده شده اند.

بسیاری از افراد فکر می کنند که هنگ درام ساز جدیدی است که به تازگی در عرصه موسیقی از آن استفاده می شود. این ساز در سال های اخیر در بین مردم شهرت زیادی پیدا کرده اما حدودا دو دهه از زمان اختراع و استفاده از آن در موسیقی گذشته است. ایده اولیه ساخت سازهایی مشابه هنگ درام بسیار قدیمی تر هستند اما اولین بار ، هنگ درام در سال 2000 به صورت رسمی شناخته شد. فلیکس روهنر و سابینا شارر اولین بار این ساز را اختراع کردند .

در اوایل دوره ای که هنگ درام ساخته می شد برای حفظ اصالت این ساز، فلیکس و سابینا ، سیاستی را در پیش گرفتند که بر طبق آن، مشتریان این ساز باید نامه دست نویس ارائه می دادند که در آن دلیل نیازشان به آن ساز را توضیح داده بودند.

علت گران بودن ساز هنگ درام

هنگ درام ، از جمله سازهای گران قیمت است و دلیل گران بودن این ساز، سخت و زمان بر بودن فرآیند ساخت این ساز و تعداد نفرات محدود سازندگان آن در جهان است. امروزه در دنیا استقبال زیادی از این ساز می شود ولی تعداد کل تولید کنندگان این ساز شاید چند صد نفر باشد. هنگ درام به صورت دستی در کارگاه تولید می شود. برای ساخت این ساز باید از فلز و آلیاژ مناسب استفاده کرد که برای فرم دادن به ساعت ها و روزها وقت احتیاج است.

یکی از مراحل سخت تولید این ساز ، رسیدن به نت ها با کوک درست است که این کار معمولا با دستگاه مخصوص یا چکش کاری انجام می شود. ساخت هنگ درام یک فرآیند طولانی و زمان بر است که نیاز به دقت، مهارت و امکانات زیادی دارد تا صدای دلخواه و اصلی از ساز تولید شود و نت های آن به خوبی ادا شود.

صدای ساز هنگ درام منحصر به فرد است

صدای هنگ درام ، آرامش بخش و خاص است. دلیل صدای زیبای این ساز، داشتن هارمونیک های فراوانی است که در تک تک نت های آن وجود دارد. بدنه آن یکدست و یکپارچه است ، بنابراین وقتی تنها یک نت را به صدا در می آورید، بقیه نت ها هم با شدت کمی به لرزش در می آیند. به همین دلیل صدای هنگ درام ، بسیار گرم و دلنشین است.

نواختن این ساز بسیار ساده است ولی این موضوع بستگی به سطح نواختن شما دارد. برای نوازندگی حرفه ای و موثر باید تمرین و تلاش بسیار داشت و به خوبی موسیقی را شناخت. اما حتی اگر موسیقی دان حرفه ای هم نباشید ، از همان ابتدا می توانید صدای آرامش بخش و مطلوبی تولید کنید و دیگران را شگفت زده کنید.

برای نگهداری هنگ درام باید به چه نکاتی توجه کرد؟

پس از خرید هنگ درام باید به خوبی و با دقت از این ساز مراقبت کنید. هنگ درام از فلز سخت ساخته شده ، اما رینگ های ساز ، نازک و آسیب پذیر هستند. در نتیجه نباید به آن ضربه شدید وارد شود چون باعث می شود نت های آن از کوک خارج شود. انگشتر و دستبند هم باعث ایجاد خط و خش روی بدنه ساز می شوند و زیبایی ساز را از بین می برند.

هنگ درام در اثر آب و هوای خیلی سرد یا خیلی گرم به مرور زمان از کوک خارج می شود و هم چنین رطوبت زیاد باعث آسیب رسیدن به این ساز می شود. این موضوع به عوامل مختلفی مانند متریال، شرایط محیطی شما و نحوه نگهداری از ساز بستگی دارد. اگر هنگ درام شما دارای متریال استاندارد و با کیفیت باشد و شما هم به خوبی از سازتان نگهداری کنید دوام زیادی خواهد داشت.

برای نگهداری از این سایز و جلوگیری از آسیب دیدن فلز بدنه این ساز، می توان از روغن های مخصوص نگهداری آن استفاده کرد که معمولا ممکن است کنار خود ساز ارائه می شود اما به صورت جداگانه هم می توان آن را سفارش داد.

معرفی رایج ترین نوع هنگ درام

کوک هنگ درام ثابت است بنابراین مثل بیشتر سازها ، نمی توان آن را به صورت دستی کوک کرد و این ساز به صورت دیاتونیک ( دارای نت هایی در یک گام مشخص) ساخته می شود. نوع صدای تولیدی از این ساز معمولا با همدیگر تفاوتی ندارد و  یکسان است و فقط موقع خرید می توانید گام مورد علاقه خود را انتخاب کنید تا کوک ساز طبق سلیقه موسیقی شما باشد.

برای کوک این ساز رایج ترین گام معمولا  گام رِ مینور است، اما این مناسب ترین کوک نیست. شما باید این موضوع را تعیین کنید. چون بستگی دارد که شما چه موسیقی می نوازید یا در کنار چه سازهایی هم نوازی می کنید تا بتوانید کوک سازتان را انتخاب کنید.

هنگ درام های رایج 9 نت با کوک ر مینور نت بیس هستند که دارای کوک ر یا D در قسمت مرکزی سطح ساز بوده و بقیه نت ها دور این نت مرکزی قرار می گیرند.

جمع بندی

ویژگی خاص این ساز ، صدای منحصر به فرد آن است که باعث می شود افراد جذب آن شوند. افراد مبتدی می توانند به آسانی این ساز را بنوازند. نام دیگر ساز هنگ درام، هندپن است که جزو سازهای کوبه ای- ملودیک است. این سایز ، از جمله سازهای گران قیمت است و دلیل گران بودن این ساز، سخت و زمان بر بودن فرآیند ساخت این ساز و تعداد نفرات محدود سازندگان آن در جهان است. ضربه شدید و محکم نباید به هنگ درام وارد شود و در آب و هوای خیلی سرد یا خیلی گرم و رطوبت بالا این ساز از کوک خارج می شود.

یک دیدگاه بگذارید

دونیت

هر هدیه ، بدون توجه به اندازه آن ، یک تفاوت ارزشمند و فوری ایجاد می کند. با تشکر از شما برای حمایت از مدرسه موسیقی ریتمو!

تومان
Personal Info

Donation Total: ‫10,000تومان‬