• Untitled-1
  • Untitled-2
  • Untitled-3
  • Untitled-4
  • Untitled-5
  • Untitled-6
  • Untitled-7

در سازدهنی دیاتونیک مدل Blues Bender P.A.C از درپوش (Cover Plate) های آکوستیک مخصوص مدل Marine Band استفاده شده است . مدل Marine Band از زمان معرفی توسط شرکت هونر در سال 1896 محبوب ترین مدل سازدهنی در بین نوازندگان جدی و مطرح سازدهنی بوده است .
درپوش های این سازدهنی که در سال 1897 توسط یاکوب هونر (Jacob Hohner) به عنوان یک اختراع ثبت شده است ، از شکل خاصی برخوردار است که موجب افزایش حجم هوای موجود در فضای بین زبانه ها و درپوش ها می شود و همچنین دارای دو منفذ جانبی (Side Vent) در دو طرف درپوش ها است که موقع نواختن با امکان حرکت هوا در این فضای بزرگ و خروج آن از منافذ جانبی ، منجر به تولید صدایی رساتر و با برد بیشتر می شود .
درپوش هایی که در مدل جدید Blues Bender به کار رفته مشابه درپوش های مدل Marine Band طراحی شده است و همان منافذ جانبی را دارد اما سطح روی درپوش ها بیشتر به مدل Blues Harp شباهت دارد و اگر از پشت به آن نگاه کنید متوجه تفاوت دیگر آن با مدل Marine Band می شوید : درتصویر زیر سازدهنی بالایی مدل Blues Bender است و سازدهنی پایینی مدل Marine Band . 
 
صفحات زبانه ای (Ree Plates) درمدل Blues Bender ضخیم تر از مدل های دیگر هستند و در نتیجه صدای این سازدهنی از ثبات و طنین بیشتری برخوردار است ؛ با نگاه کردن به تصویر زیر متوجه ضخامت بیشترصفحه زبانه ای در مدل Blues Bender خواهید شد (صفحه زبانه ای پایین متعلق به سازدهنی Blues Bender است) . 
همچنین فضای بین دهنی (Mouthpiece) و صفحات زبانه ای (Reed Plates) کاملا کیپ (Airtight) شده است که منجر به سهولت بیشتر در Bend کردن نت ها و نواختن سازدهنی با شور و احساس بیشتری خواهد شد . برای متصل کردن صفحات زبانه ای به بدنه سازدهنی از 9 عدد پیچ کوچک استفاده شده تا سازدهنی هر چه بیشتر کیپ شود و میزان نشت هوا (Air Leak) در آن کمتر شود .
این تعداد پیچ به طرز قابل توجهی بیشتر از مدل هایی مانند سازدهنی های Lee Oskar است که در آنها فقط از 3 عدد پیچ استفاده شده است (شاید یکی از دلایل زیاد بودن میزان نشتی هوا در سازدهنی های Lee Oskar همین مساله باشد) . 

کوک این سازدهنی با مدل Marine Band متفاوت است . برای کوک این سازدهنی از کوک جدیدی به نام Compromise Tuning و بر مبنای نت A=444 استفاده شده است .

از این نظر مدل Blues Bender با مدل های Marine Band و Special 20 که بر مبنای نت A=440 کوک می شوند تفاوت دارد و مشابه سازدهنی های Suzuki است که بر پایه نت A=444 کوک می شوند . در مورد Compromise Tuning در قسمت بعدی که به معرفی مدل جدید Crossover اختصاص دارد بیشتر صحبت می کنیم . 

Scott Emmerman مدیر بازاریابی و فروش شرکت هونر در مورد این مدل سازدهنی می گوید : "مدل Blues Bender P.A.C بهترین سازدهنی برای فراگیری سازدهنی است و ما امیدواریم به یکی از محصولات تولیدی بسیار محبوب و پرطرفدار ما تبدیل شود" . 
بد نیست با نظرات نوازندگان حرفه ای نیز در باره مدل Blues Bender آشنا شویم . Ronnie Owens (نوازنده سازدهنی و خواننده در گروه Li'l Ronnie & The Grand Dukes ) با ارزیابی این مدل جدید ، آن را به خاطر سهولت نواختن و Bend کردن نت ها و همچنین داشتن صدای بلند و پر طنین در مقایسه با سایر مدل ها ، انتخاب اول خود عنوان می کند و می گوید : "مدل Blues Bender P.A.C فوق العاده با ارزش است" . 
همچنین Roger Edsall (نوازنده سازدهنی در گروه Bad Influence ) در مورد سازدهنی Blues Bender می گوید : "یک سازدهنی عالی برای تمرین و یاد گرفتن " . 
همچنین Pat Missin نوازنده و کارشناس صاحب نام سازدهنی مدل Blues Bender را این گونه ارزیابی می کند : "نواختن این ساز بسیار راحت است و تمام نت های Bend شده را به خوبی اجرا می کند . صدای قشنگ و پاسخدهی سریعی دارد که مشابه سازدهنی های Huang قدیمی است که زمانی خیلی طرفدار داشت و نوازندگانی مثل Norton Buffalo و Peter Madcat Ruth از آن استفاده می کردند ... در مجموع برای نوازندگان تازه کار ساز خوبی است" . 

 
این سازدهنی با بسته بندی جالب و جدیدی عرضه می شود : بر خلاف بیشتر مدل های دیگر که سازدهنی در داخل یک جعبه (Box) ارائه می شود ، در مدل Blues Bender سازدهنی در بیرون از جعبه سازدهنی قرار دارد و در کنار جعبه اش در داخل یک پوشش طلقی شفاف قرار دارد (به عکس بالا نگاه کنید) .
به این ترتیب سازدهنی کاملا در معرض دید مشتری واقع می شود و در عین حال تا وقتی که بسته بندی آن باز نشده باشد (و اصطلاحا آکبند باشد) امکان نواختن آن توسط سایر خریداران وجود نخواهد داشت . به همین خاطر این بسته بندی جدید از نظررعایت مسائل بهداشتی قطعا یک گام موثر و رو به جلو خواهد بود . 
سازدهنی دیاتونیک مدل Blues Bender P.A.C در هفت گام اصلی (G, A, Bb, C, D, E, F) عرضه می شود و قیمت اولیه آن 25 دلار آمریکا تعیین شده است .