• Untitled-1
  • Untitled-2
  • Untitled-3
  • Untitled-4
  • Untitled-5
  • Untitled-6
  • Untitled-7
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

رجمه : کیمیا مؤذن


مقدمه

موسيقي كودك ، به موسيقي اطلاق مي شود كه آهنگسازي و اجراي آن توسط افراد بزرگسال ، براي كودكان انجام گرفته باشد.در متون معتبر اروپايي مقصود از موسيقي كودك، معمولاً آهنگ هايي ست كه به طور ويژه براي مخاطب نوجوان نوشته شده و آهنگسازان اين قطعات ، از ميان بزرگسالان مي باشند. اگر به تاريخچه موسيقي كودك نگاهي بيندازيم ، مشاهده مي كنيم كه از هر دو جنبه ء آموزشي و سرگرمي به اين مقوله پرداخته شده است. موسيقي ، اغلب به عنوان وسيله اي جالب و مفرح جهت آشنايي كودك با فرهنگ كشور خود و ساير ملل دنيا ، آموزش اخلاق نيك و پسنديده ، و پرورش استعدادها و مهارت هاي نهفته در او به كار مي رود.بسياري از ترانه هاي كودكان ، مربوط به ترانه ها و ملودي هاي قومي آن ملت مي باشد. ولي در سال هاي اخير ، ژانر ويژه اي در حوزه ء موسيقي آموزشي بوجود آمده كه از محبوبيتي فراگير برخوردار شده است .

تاریخچه

اولین موسیقی منتشر شده :
رشد صنعت موسیقی در ارتباط  با 1 Tin Pan Alley در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 منجر به خلق مجموعه ای از آثار موسیقی با هدف کودک شد. این آثار شامل : " ده انگشت کوچک دست و ده انگشت کوچک پا " ساختهء ایرا شوستر Ira Shuster و ادوارد جی.نلسون Edward G.Nelson ، و " روزهای مدرسه " (1907) ساختهء گاس ادواردز Gus Edwards و ویل کوب Will Cobb می باشد.شاید به یادماندنی ترین این کارها ، "گردش تدی بیرز" با آهنگسازی جیمی براتون Jimmy Bratton انگلیسی (1907) و با شعر جیمی کندی Jimmy Kennedy می باشد.

اولین آثار ضبط شده در موسیقی کودک :
تا زمانی که موسیقی کودک، صرفاً نقشی واسطه را در موسیقی ایفا می کرد ، مقولهء ضبط و نشر آن همواره به سایر بخش ها در موسیقی گره خورده بود. "مری یک برهء کوچک داشت" اولین کاماتی بودند که توسط توماس ادیسون Thomas Alva Edison در سال 1877 ضبط شد. در 1888 اولین دسک های ضبط شده با نام "صفحه" برای فروش عرضه شدند. یکی از این کارها "ترانه های غاز مادر" بود. اولین فهرست کارهای ضبط شده توسط بسیاری از ناشران شاخص در صنعت ضبط موسیقی _ مانند : ادیسون Edison ، برلینر Berliner و ویکتور Victor
 _ همگی شامل
 بخش هایی ویژه و مستقل برای موسیقی کودک بودند.
در دهه های 1930 ، 1940 و 1950 کمپانی های ضبط موسیقی ، به نشر آثار ویژهء کودک ادامه دادند. در میان این ناشران، کمپانی های : والت دیزنی Walt Disney ، آر سی ای ویکتور RCA Victor ، دکا رکوردز Decca Records ، کپیتول رکوردز Capitol Records ، برادران وارنر Warner Brothers و کلمبیا رکوردز Columbia Records آثاری را منتشر کردند که بر پایهء کارتون های محبوب و یا ترانه های Nursery Rhymes2 ساخته شده بود.

اغلب این آلبوم ها دارای بروشوری بود که بچه ها می توانستند توسط آن ، ترانه را با خواننده همراهی کنند. بسیاری از چهره های شاخص در تئاتر ، رادیو و انیمیشن _ مانند : بینگ کراسبی Bing Crosby ، هارولد پیری Harold Peary (گیلدر اسلیو بزرگ) ، ارسان ولس Orsan Welles ، دان دولیتل Don Doolitle ، ژانت مک دونالد Jaenette Mc.Donald ، روی راجرز Roy Rogers ، فانی برایس Fanny Brice ، بیل بوید Bill Boyd ، اینگرید برگمن Ingrid Bergman  و فردریک مارچ Fredric March _ در ساخت این آثار حضور داشتند.


 
نقش مؤثر دیزنی بعد از دههء 1930 در سینمای کودک ، نشان از کسب جایگاهی ویژه نیز در تولید موسیقی کودک داشت. اولین ترانهء محبوب دیزنی ، "Minnie's Yoo Hoo " قطعه-آهنگ اصلی موسیقی کارتون میکی ماوس بود (1930). بعد از ساخت اولین فیلم بلند انیمیشن (توسط دیزنی) ، یعنی "سفید برفی و هفت کوتوله" (1937) با موسیقی موفق فرانک چرچیل و لری موری _ که شامل آهنگ های "سوت بزن در حالیکه کار می کنی" ، "روزی شاهزادهء من از راه خواهد رسید" و "آه!" می شد _ قالبی برای ترکیب انیمیشن قصه های جن و پری و ترانه های ویژهء آن ، مشخص شد که در فیلم هایی مانند "پینوکیو" (1940) و "آواز جنوب (1946) _ تا دههء 1970 _ از آن ها استفاده گردید.