• Untitled-1
  • Untitled-2
  • Untitled-3
  • Untitled-4
  • Untitled-5
  • Untitled-6
  • Untitled-7
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.04 (12 Votes)

 نزدیك به 30 سال است كه موسیقی كودكان به شكل دیگری آموزش داده می‌شود.

تا پیش از این هر نوازنده، فرزندش را به عنوان جانشین خود، آموزش می‌داد؛ آموزشی كه به شكل شفاهی بود و تنها یك‌سری تمرین قطعات خشك برای تقویت دست و مهارت یافتن در نواختن نغمه‌ها و آهنگ‌ها، محدود می‌شد.

با گسترش كلاس‌های آموزش موسیقی نیز همان شیوه‌های قدیمی ‌كه برای تدریس به بزرگسالان كاربرد داشت برای كودكان هم به‌كار گرفته شد.اما چندی است كه موسیقی كودك به عنوان یك علم، جهت رشد خلاقیت كودكان، مطرح می‌شود؛ علمی‌ كه هنر هم هست.

علم یا هنری كه روان‌شناسان معتقدند، می‌تواند در یادگیری سایر علوم نیز به كودكان كمك كند؛ به شرط آن‌كه كارشناسان و صاحب‌نظران موسیقی بتوانند از این علم به‌درستی استفاده كنند. در این صورت موسیقی می‌تواند حتی در درمان بیماران، تربیت كودكان استثنایی، بالا بردن توانایی‌ها و هوش كودكان مؤثر واقع شود.یكی از كسانی كه سال‌هاست سعی دارد از موسیقی كودك برای رسیدن به اهداف دیگری غیر از نواختن صرف یك ساز استفاده كند؛ سودابه سالم است.

سودابه سالم اول بهمن ماه 1333 در تهران متولد شد.وي فارغ‌التحصيل هنرستان ملي و دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران در رشته موسيقي است و با همكلاسي خود پشنگ كامكار یکی از سنتور نوازان صاحب سبک معاصر ازدواج کرده است. سودابه سالم در حال حاضر شاخص ترین چهره فعال در موسیقی کودک به شمار می رود که بنای آموزش موسیقی به کودکان ایران زمین را نه الگوهای غربی، بلکه استفاده از عناصر موسیقی بومی گذاشته است.

او بر خلاف مربیان امروز كه بر آموزش موسیقی با تكیه بر نت تاكید دارند ،  سعی می‌كند ابتدا گوش كودك را برای شنیدن موسیقی آماده كند و پس از آن به آموزش بپردازد. اهمیت این نوع آموزش موسیقی به كودكان برای سودابه سالم تا حدی است كه ‌هر از گاهی نوازندگانی را جهت مربی‌گری موسیقی به كودكان آموزش می‌دهد.

او در سال هاي 1370 و 1373 در سمينار جهاني آموزش موسيقي شركت داشته و دوره هايي را نيز در زمينه موسيقي درماني ، خلاقيت و آموزش موسيقي در اتريش گذرانده است. وي كارش را در ايران با كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان آغاز كرد و سپس دامنه تدريسش گسترده تر شد.

وي تا كنون مقالات بسياري را در مورد موسيقي كودك و نقش زنان در آموزش موسيقيايي فرهنگ به كودكان در مطبوعات مختلف مربوط به هنر موسيقي به ويژه در مجله مقام موسيقايي نوشته است. او ضمن همكاري با كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و فرهنگسراي بهمن ، آموزش موسيقي درماني را نيز انجام مي دهد و در مراكز درماني كودكان استثنايي فعاليت دارد.

از آخرين فعاليت هاي اجرايي اين مدرس و آموزش دهنده پر تلاش ، مي توان به اجراي كنسرت موسيقي توسط بچه هاي بم در تالار وحدت (سال 83) كه بسيار مورد توجه اهالي بم و دست اندر كاران هنر موسيقي قرار گرفت ، و هم چنين اجراي كنسرت كودكان ايران زمين با حضور 100 كودك در سالن آمفي تئاتر مجموعه برج آزادي (سال 87) و كنسرت كمانچه و دف در آموزشگاه ودا (سال 88) اشاره كرد.

از جمله آثار وي ، مي توان به موارد زير اشاره نمود:

نوار و سي دي :

1.سفر به ايران به روايت رستم

2.طوطي و بازرگان

3.ترانه های زمين

4.بازیهای آوازی

5.ترانه های من وما

6.چشم چشم دو ابرو

مقالات :

1.مقدمه ای بر موسیقی کودک

2. آموزش موسيقي و توانايي تصويرسازي ذهني

3. اثر آموزش موسیقی بر تواناییهای هوشی خردسالان

4. موسیقی در شعر کودک

5. موسیقی هوش شما را بیشتر میکند

كتاب ها :

1.بخوان با من، بساز با من (1)

2. بخوان با من بساز با من (2)

3.آموزش موسیقی در مدارس دوره ی ابتدایی


منابع : همشهري آنلاين
سايت آموزشگاه ودا
پايگاه رسمي انتشارات سوره مهرمنابع : همشهري آنلاين
سايت آموزشگاه ودا
پايگاه رسمي انتشارات سوره مهر

منابع : همشهري آنلاين ، وب سايت آموزشگاه ودا ، پايگاه رسمي انتشارات سوره مهر

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم فروردین 1389ساعت 13:15  توسط Kimia Moazzen  |  

شاملو و ادبيات كودك __ خروس زري ، پيرهن پري

در دورهء معاصر ، سيماي كودك در ادبيات رسمي ايران همواره از سيمايي محو و ناپيدا برخوردار بوده است.در آن سال ها اگر سخني از كودكان است ، سخني ست نه آشكار و نه روشن ؛ بلكه در قالب هايي كوتاه و بلند و همواره بي خريدار. در آثار گذشتگان كم تر خطاب روشن و مستقيمي به كودك ، اين كوچكترين فرد خانواده به چشم مي خورد.

در اين ميان احمد شاملو ، يكي از معدود چهره هاي شاخص و تأثير گذار در اين زمينه بوده است كه چه در زمينهء ترجمه (شازده كوچولو ، اثر آنتوان دو سنت اگزوپري) و چه در زمينهء توليد (خروس زري پيرهن پري ، پريا و قصهء دختراي ننه دريا ، و قصهء مردي كه لب نداشت) حرف هاي تازه اي براي گفتن داشت.

شاملو در سال 1355 برنامه‌ ای رادیویی برای كودكان و نوجوانان تهیه كرد. او در این برنامه، کودکان را به‌ نوشتن و سرودن شعر تشویق كرد و مسابقه‌ای برای انتخاب استعدادهای بهتر ترتیب داد. ضبط صفحه و نوار كاست صدای شاعر ، به كوشش «كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان‌» از تلاش‌های ‌دیگر احمد ‌شاملو برای علاقه‌مند كردن كودكان به ادبیات بود.

همان طور كه اشاره شد يكي از آثار شاملو در اين زمينه ، داستان "خروس زري ، پيرهن پري" است. اين اثر كه در سال 1338 تهيه شده است ، روايت خروسي است كه به دفعات از روباهي گول مي خورد و دوستانش (گربه و طرقه) هر بار به شكلي خروس را نجات مي دهند. اما خروس زري ساده لوح با تكرار اشتباهات ، خود و دوستانش را به دردسر مي اندازد.
 
 

 دانلود : خروس زری پیرهن پری اثر احمد شاملو

راوي: مريم معترف
بازيگران: فريدون اسماعيلي، منوچهر آذري، نازي كريم بيك و ...
آهنگساز: بابك بيات